Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT
Scenariusz zajęć dla uczniów z klasy I
Scenariusz nr 1
Temat: Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT
Cel ogólny: wprowadzenie litery ”k” drukowanej i pisanej.
Cele operacyjne: (dziecko)
- rozpoznaje i nazywa literę k: małą i wielką, drukowaną i pisaną,
- potrafi czytać sylaby, wyrazy, zdania z nową literą,
- dokonuje analizę i syntezę wzrokowo- słuchową,
- pisze literę „k” w liniaturze,
- potrafi poznać nową literę wśród innych,
- potrafi ułożyć podpis do obrazka,
- wypowiada się poprawnie i zgodnie z tematem,
- uważnie słucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela.
Metody:
- słowna – rozmowa, opowiadanie, opis
- oglądowa - pokaz, obserwacja
- czynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania
- zabawowo - naśladowcza
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: karty pracy, napisy z wyrazami, ilustracje, poznane litery i litera k, ruchomy alfabet, aplikacje internetowe
Przebieg zajęcia:
1. Rozwiązanie zagadki , której rozwiązaniem jest wyraz KOT, za pomocą aplikacji Learning Apps - link do krzyżówki: https://learningapps.org/watch?v=ptxz0qphc20
2. Przeprowadzenie krótkiej rozmowy nawiązującej do tematu zajęć poprzednich zwierzętach domowych. Skupienie uwagi na kocie. Prezentacja zdjęć przedstawiająca koty. 3. Wyodrębnienie „kota” jako wyraz.
4. Podział wyrazu „kot” na sylaby.
5. Wyodrębnianie głoski na początku, na końcu, w środku wyrazu.
6. Podział wyrazu na głoski • przez jedno dziecko • przez chłopców • przez dziewczynki • cała klasa
7. Oglądanie animacji edukacyjnej na temat bajki Kota Filemona z wykorzystaniem aplikacji Learning Aapps - Audio Video z adnotacjami. - link do aplikacji: https://learningapps.org/watch?v=pfykkuinc20
8. Prezentacja litery „k” drukowanej.
9. Wyszukiwanie wyrazów na głoski „k”
10. Zabawa ruchowa „koty”. Dzieci naśladują koty ( chodzą na czworaka, miałczą).
11. Ułożenie litery z ciał ( dzieci dzielą się po troje i układają literę z ciał na dywanie).
12. Odczytywanie przygotowanych wyrazów umieszczonych na tablicy.
13. Prezentacja litery pisanej.
14. Pisanie w powietrzu, na ławce litery w czasie pisania nauczyciela na tablicy.
15. Pisanie po śladzie na przygotowanych kartkach.
16. Podsumowanie zajęć ( pochwalenie dzieci za pracę i zachęcanie do ćwiczeń w pisaniu). 17. Rozdanie i kolorowanie postaci kota.
Komentarze
Prześlij komentarz