TIK z Loonapix. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzysytaniem materiału filmowego.
Autorka: Agnieszka Tomasik
Konspekt zajęć do filmu Mamy talent! Christiana Lo (2018)
Temat zajęć: Już
nic nie będzie takie samo… O tym, jak podróż może zmienić Twoje życie.
Czas realizacji:
90-120 min.
Grupa wiekowa:
klasy 7-8 szkoły podstawowej
Cele operacyjne:
Po lekcji uczeń/uczennica:
· odczytuje
dzieło filmowe, analizuje jego warstwy, analizuje poszczególne sceny w
kontekście całości,
· dokonuje
charakterystyki bohaterów filmowych,
· potrafi
napisać list, wcielając się w wybraną postać,
·
potrafi odnieść przykłady doświadczeń
bohaterów filmowych do swojego życia,
·
pracuje w grupie i samodzielnie,
·
posługuje się aplikacją Loonapix,
kreując swoje zdjęcia
Formy i metody pracy:
-
praca w grupach
-
zbieranie materiału
-
praca pisemna
-
praca ze smartfonem w aplikacji Loonapix: www.loonapix.com
Materiały:
-
fragmenty filmu Mamt talent!
- własne
zdjęcia z podróży (w smartfonach)
-
projektor i laptop/komputer z dostępem do Internetu
-
zdjęcia bohaterów przyklejona na dużych planszach
-
markery
Przebieg zajęć (po
projekcji filmu):
1. Nauczyciel
dzieli uczniów na grupy:
Grupa Martina
Grupa Grima
Grupa Thildy
Grupa Aksela
Każda grupa otrzymuje
planszę ze zdjęciem bohatera, np.:
|
GRIM: |
|
AKSEL: |
|
MARTIN: |
|
THILDA: |
Zadaniem
każdej grupy jest wypisanie jak najwięcej przymiotników, które charakteryzują wybranego
bohatera przed podróżą i rzeczowników, które określają jego życiową sytuację.
Uczniowie
zapełniają karty, pracując w grupach przez około 10 minut. Następnie prezentują
na forum klasy wyniki swojej współpracy, argumentując, dlaczego zapisali
odpowiedni przymiotnik lub rzeczownik (około 15-20 minut). Odnoszą je do
początkowych scen z filmu. Np.: GRIM
Przymiotniki:
„wrażliwy” – kochał
muzykę, pragnął ją tworzyć
„lojalny” – chciał
pojechać na konkurs z Akselem, choć ten nie potrafił śpiewać
„empatyczny” –
wiedział, że Akselowi będzie przykro, gdy zabroni mu śpiewać, więc znosił jego
fałszywe śpiewanie.
Rzeczowniki:
Marzenie – pragnął
pojechać na konkurs i do tego dążył
Współpraca – potrafił
docenić umiejętności Thildy mimo że była dużo od niego młodsza – wziął ją do
zespołu
Przyjaźń – bez względu
na wiek potrafił obdarzyć przyjaźnią osoby, które cenił, budował więzi z
członkami zespołu
Po
tym, jak wszystkie osoby zreferowały pracę grup, nauczyciel kieruje rozmowę na
pytanie o sytuację rodzinną bohaterów i ich potrzeby: Co dla bohaterów było
wyzwaniem? Co stanowiło ich życiowe problemy? Czego potrzebowali?
Uczniowie
nadal odpowiadają tak, jak pracowali w grupach – każdy o bohaterze, nad którego
charakterystyką pracował. Nauczyciel zachęca, aby odnosili przykłady do eksponowanych
w filmie scen, np.:
- miłość Aksela do
Lindy
- samotność Thildy
- konflikt Martina z
ojcem
- kłótnie w rodzinie
Grima
Nauczyciel
z uczniami, może w trakcie analizy oglądać poszczególne fragmenty filmu, aby
uczniowie mogli utrwalać sobie wiedzę o poszczególnych wątkach.
2.Po
rozmowie o potrzebach i problemach bohaterów nauczyciel nawiązuje do tych
osobistych sytuacji i proponuje, aby zastanowić się, co mogliby napisać
bohaterowie filmu w listach pozostawionych bliskim, wyruszając w podróż na
konkurs. Prosi, aby każdy uczeń wybrał sobie jednego z bohaterów i napisał w
jego imieniu taki list. Nauczyciel przypomina zasady pisania listów. Uczniowie
podejmują zadanie, które trwa około 20 minut.
Następnie
uczniowie odczytują napisane przez siebie teksty, np.: jeden z nich pisze w
imieniu Martina list do swego ojca o ty, że nie chce przejmować rodzinnej
firmy, ale pragnie poświęcić się muzyce. Ktoś inny jako Thilda pisze list do
swoich koleżanek o tym, jak trudna i żmudna była nauka gry na wiolonczeli i jak
bardzo lubi na niej grać. Aksel pisze list miłosny do Lindy. Grim niepokoi się
sytuacją rodzinną w liście do swoich rodziców, itd.
3.W
następnej części lekcji nauczyciel przypomina, że prosił o przyniesienie na
lekcję ulubionego zdjęcia z jakieś podróży. Uczniowie wyciągają smartfony, w
których mają swoje zdjęcia. Nauczyciel wyświetla za pomocą projektora aplikację
loonapix, dzięki której uczniowie mogą w ciekawy sposób „oprawić” zdjęcia.
Uczniowie przetwarzają swoje fotografie, a następnie wysyłają na jedno konto
mailowe lub na grupę Messengera tak, aby można było wyświetlać zdjęcia przez
projektor. Gdy wszyscy wykonali zadanie, oglądają zdjęcia, a ich właściciel
opowiada, gdzie odbył podróż i dlaczego wybrał tę fotografię, aby pokazać w
klasie. Ta część lekcji trwa około 30 minut. W trakcie oglądania zdjęć
nauczyciel kieruje pytania na temat różnych funkcji podróży: po co podróżujemy?
co nam to daje? Jakie znaczenia niosą poszczególne podróże?
Podróż daje nam
wytchnienie od codzienności.
Dzięki podróży
poznajemy nowe miejsca i nowych ludzi.
Podróże mogą być
sentymentalne, gdy wracamy tam, gdzie już kiedyś byliśmy.
Podróż może być
wyzwaniem, sprawdzeniem nas samych.
4.
Po tym ćwiczeniu nauczyciel powraca do bohaterów filmu i zadaje pytanie
uczniom: co podróż dała bohaterom filmu Mamy
talent! Nauczyciel pokazuje pocztówki, które są zamieszczone na samym końcu
filmu i przedstawiają bohaterów. Te same, co poprzednio pytania odnosi do
zespołu muzycznego, który pojechał na festiwal rocka. Uczniowie zapisują
wnioski w zeszytach, odpowiadając na pytanie: Co bohaterom filmu dała podróż,
jaką wspólnie odbyli starym vanem? Zadaniem uczniów jest dokonać analizy
sytuacji poszczególnych postaci, jak i całej grupy. Przykładowe wypowiedzi:
Aksel: dostrzegł
uczucie innej dziewczyny
Grim: zobaczył, że
rodzice dzięki jego występowi pogodzili się
Martin pokazał swemu
ojcu, co jest jego pasją i talentem. Odczuł akceptację ojca.
Thilda zyskała
przyjaciół, którzy ją rozumieją.
Jako grupa:
zaprzyjaźnili się, spełnili swoje marzenia, wspólnie osiągnęli więcej niż w
pojedynkę, założyli zespół, z którym podróżowali, aby grać.
Na
koniec chętni uczniowie na prośbę nauczyciela odpowiadają na pytanie: A Ty w
jaką podróż chciałbyś/chciałabyś pojechać? Co miałaby zmienić w Twoim życiu? Może
to być również temat pisemnej pracy lub pracy domowej.
Oprac.
Agnieszka Tomasik
Komentarze
Prześlij komentarz