Poznajemy planety, z pomocą Learningapps.pl. Scenariusz zajęć dla klasy III Szkoły Podstawowej.

Temat: Poznajemy planety, z pomocą Learningapps.pl

Autorki: Magdalena Rzepiak, Adriana Kwiatkowska, Marta Bigus, Natalia Wilczewska

Czas trwania:
90-120 min.
Grupa wiekowa:

8-9 lat

Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności wyrażania się dłuższymi zdaniami
- wzbogacenie słownictwa związanego z wiedzą o kosmosie
- poszerzanie wiadomości o Wszechświecie
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
- doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania
- wdrażanie do umiejętności przedstawiania zjawisk i wydarzeń fantastycznych określonej w przestrzeni środkami plastycznymi


Cele szczegółowe:
Uczeń:
- będzie umiał podać cechy charakterystyczne planet
- wzbogaci słownictwo poprzez poznanie nowych zjawisk, pojęć przyrodniczych
- zastosuje wielką literę w pisowni nazw planet
- będzie czytał cicho ze zrozumieniem

Metody:
słowne: pogadanka, rozmowa kierowana
poglądowe: pokaz, obserwacja
praktyczne: ćwiczenia, gra dydaktyczna


Środki dydaktyczne:
plansze planet z nazwami (zał. 1), książka wydawnictwa RTW w serii Twój fascynujący mózg pt. "Układ Słoneczny", gra dydaktyczna pt. "Układ słoneczny"

Przebieg zajęć.

1. Nauczyciel sprawdza prace domową - uczniowie odczytują ułożone odpowiedzi na pytanie: "Jak wyobrażasz sobie tajemniczego przybysza z innej planety?"
2. Nauczyciel odczytuje zagadkę: Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy. Zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. Po odgadnięciu zagadki nauczyciel przywiesza ilustrację Słońca.
4. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o Ziemi i jej miejscu z Układzie Słonecznym.
5. Nauczyciel przedstawia planszę z planetami i ich nazwami.
- nauczyciel tłumaczy wielką literę w pisowni nazw planet
- uczniowie umieszczają rysunki planet na tablicy w odpowiedniej kolejności

6. Sprawdzenie poziomu wiedzy o Układzie Słonecznym przy pomocy tekstu do wypełnienia (każdy uczeń dostaje tekst).

Tekst do wypełnienia:
"Jesteśmy mieszkańcami.................. (Ziemi). Jest to jedna z ................. (ośmiu) planet Układu Słonecznego. Najbliżej Słońca leży ................. (Merkury). Druga planeta to.................  (Wenus). Mars jest czwarty i z powodu koloru swojej powierzchni nazywany jest................. (Czerwoną) Planetą. Kolor ten zawdzięcza pokrywającym ją tlenkom żelaza. Lecąc dalej mijamy piąta planetę naszego układu. Jej nazwa to.................,(Jowisz) i jest ona największa planetą Układu. Szósta planeta, Saturn, jest najbardziej zadziwiająca planetą, a uroku dodają jej niespotykane nigdzie indziej................. (pierścienie). Zbudowane są one z................. (lodu i pyłu). Lądując w nocy na siódmej planecie, Uranie, niebo rozjaśniałoby nam nie jeden, a................. (15) księżyców. Ósma planeta nazywa się, podobnie jak bóg morza, Neptun. Nad morzem często puszczamy latawce, lecz na Neptunie z powodu straszliwych wichur zabawa ta nie jest możliwa.. Posiada tylko jeden księżyc, a jego nazwa to................. (Charon). Jest on pokryty .................(lodem)."

7. Uczniowie po kolei głośno czytają uzupełnione zdania.
8. Uczniowie przedstawiają środkami plastycznymi zjawiska fantastyczne - rysują krajobraz wybranej planety (kredki świecowe).

Praca domowa:

Uczniowie muszą pokolorować i podpisać planety z Zał. 2

Zał.1

Zał. 2



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STOP UZALEŻNIENIOM! UŻYWKOM MÓWIĘ NIE.

Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT

Podróż do Krainy Bajek