Uzależnienia

Scenariusz zajęć:

Autorzy: Amelia Ropalska, Martyna Lech, Zuzia Klamra

Temat zajęć: Uzależnienia

Czas realizacji : 45 min, godzina wychowawcza

Grupa wiekowa: klasa 3 liceum ogólnokształcącego 


Cele operacyjne: Po lekcji uczeń/ uczennica:

  •  ma podstawową wiedzę o uzależnieniach

  •  wie jak szkodliwe skutki powoduje zażywanie narkotyków i substancji psychoaktywnych

  • umie grupować narkotyki, wie które są bardziej a które mniej groźne

  •  wie jakie konsekwencje niosą za sobą uzależnienia

  •  wie gdzie szukać pomocy, w przypadku jakiegoś uzależnienia 

  • kształtowanie postaw asertywnych


Formy i metody pracy:

praca indywidualna

praca w grupach 

praca z tablicą interaktywną 


Materiały:

projektor 

komputer z dostępem do internetu 


Przebieg zajęć:

  • czynności porządkowe

Wprowadzenie do tematu lekcji: Przedstawiamy się, witamy uczniów, przedstawiamy plan zajęć i zapoznajemy ich z tematem.


Faza realizacyjna:


  1. Aby wprowadzić uczniów do tematu zajęć pokazujemy, krótką prezentację: https://drive.google.com/drive/folders/1M4qBm6wlLmO3lP1P0De5n6l2vcjuuK0S

  2. Dzielimy uczniów na grupy 4-6 osobowe, w których przeprowadzą “burzę mózgów” i wypisują na dużej kartce ich skojarzenia i refleksje z hasłem Uzależnienia.

  3. Następnie przejdziemy do wspólnej dyskusji i stworzymy wnioski.

  4. Zachęcimy uczniów do odmawiania, radzenia sobie z presją rówieśniczą, zapoznamy ich ze skutkami zażywania narkotyków oraz spróbujemy nauczyć ich asertywności. Opowiedzą jakie mieli związane z tym doświadczenia i jak sobie z tym radzą.

  5. Aby zaktywizować wszystkich uczniów, mamy przygotowaną aplikację 

w temacie uzależnień https://wordwall.net/play/2239/433/823

  1. Przygotowałyśmy dodatkowo aplikacje w temacie narkotyków

https://wordwall.net/play/2238/508/756

https://wordwall.net/play/2237/628/531



Faza końcowa: 


Krótka rozmowa z uczniami odnośnie ich refleksji, czy podobały im się zajęcia, czy mają pytania.

https://www.youtube.com/watch?v=MYBH43gEiIg Następnie wspólnie oglądamy filmik aby uświadomić uczniów gdzie mogą zwracać się o pomoc. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT

STOP UZALEŻNIENIOM! UŻYWKOM MÓWIĘ NIE.

Bajki, baśnie i LearningApps