Zagrożenia społeczne w okresie dojrzewania
Autor: Julia Wanta, Natalia Gruba
Scenariusz zajęć dla młodzież
Grupa wiekowa: klasy VI-VII
Czas realizacji zajęć: 60 min
Temat zajęć: Zagrożenia społeczne w okresie dojrzewania.
Cel operacyjny:
-Profilaktyka młodzieży
Po lekcji uczeń/uczennica:
-zna zagrożenia, które może napotkać ze strony otoczenia
-zna zagrożenia płynące ze stosowania używek (alkohol, narkotyki, dopalacze)
-wie jakie są konsekwencje prawne wynikające z niewłaściwego postępowania
-potrafi być asertywny wobec niechcianych propozycji
Materiały
-film dotyczący zagrożeń wynikający ze stosowania alkoholu, narkotków itp. https://www.youtube.com/watch?v=kDVJrgOP4V0
-projektor, laptop
-telefon/tablet/laptop z dostępem do internetu
-ćwiczenie na temat asertywności z użyciem kartki i długopisu
-zadanie “Milionerzy” https://learningapps.org/display?v=pfjc4jtyk20
-kartka, długopis
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie poznają temat zajęć oraz ich cel.
2. Uczniowie oglądają na projektorze film dotyczący zagrożeń ze strony używek.
3. Uczniowie przedstawiają konsekwencje prawne jakie już znają po spożywaniu alkoholu i innych substancji odurzających. a następnie nauczyciel przedstawia takie których uczniowie nie znali.
4. Uczniowie wykonują zadanie na temat asertywności.
Uczniowie podzielą kartkę na pół. Po jednej stronie napiszą "Ja jako człowiek", a po
drugiej "Ja jako pracownik". W każdej ze stron uczniowie wypisują po 15 zalet/umiejętności kierując się własnymi przekonaniami.
Na koniec odpowiedź na pytanie "Za co się lubię"
Uczniowie zastanowią się czy mają cechy, których nie lubią a następnie zamienią te "wady" w opór/zalety, które mogą wykorzystać będąc asertywnym.
5. Uczniowie wykonują na swoich telefonach quiz dotyczący konsekwencji prawnych oraz ogólnych wiadomości dotyczących alkoholu i narkotyków.
Komentarze
Prześlij komentarz