Zwierzęta domowe i Milionerzy
Zwierzęta domowe i Milionerzy.
Autorzy: Czajka Magdalena, Ola Cirocka, Klaudia Klebba
Scenariusz zajęć dla Szkoły Podstawowej
Temat zajęć: Zwierzęta domowe - nasi przyjaciele.
Czas realizacji: 60min
Grupa wiekowa: klasa 3 szkoły podstawowej
Cele: Po lekcji uczeń:
- zna potrzeby zwierząt i sposoby opieki nad nimi,
- ma poczucie odpowiedzialności za warunki życia psów i kotów rasowych - zadbanych oraz psów bezdomnych,
- zna zwierzęta domowe: psa, kota, chomika, świnkę morską, królika,
- zna sposoby odżywiania się tych zwierząt,
- wie, z czym związana jest decyzja o przyjęciu nowego zwierzaka do domu,
- umie dostrzegać i oceniać złe traktowanie zwierząt przez ludzi
Formy i metody pracy: - praca w grupie - zbieranie materiału - praca z aplikacja Learning Apps “milionerzy”
Materiały: - prezentacja zdjęć zwierząt domowych
- kartoniki: rozsypanka wyrazowa dotycząca zasad prawidłowego postępowania ze zwierzętami
- encyklopedia zwierząt
-dostęp do aplikacji learning apps.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie z tematem lekcji.
Nauczyciel wita się z uczniami. Rozpoczyna lekcje. Zwraca uwagę na fakt, że człowiek nie jest sam - żyje wśród innych organizmów. W naszych domach często hodujemy zwierzęta. Nazywamy je zwierzętami domowymi.
- Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o zwierzętach, które nazywamy domowymi
- wyjaśnienie pojęcia "zwierzęta domowe" i poznanie przedstawicieli zwierząt domowych
- Co to znaczy zwierzęta domowe?
- Jakie znacie zwierzęta domowe? (kot, pies, kanarek, papuga, chomik, świnka morska, królik)
2. Swobodne wypowiedzi na temat psów i kotów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby zwierząt, obowiązki opiekunów oraz poczucie odpowiedzialności za zapewnienie zwierzętom godziwych warunków życia.
Nauczyciel zadaje pytanie pomocnicze: O czym musimy pamiętać, decydując się na własne zwierzę domowe?
3. Omówienie budowy, trybu życia, zwyczajów psa i kota.
Następuje pogadanka między nauczycielami a uczniami. Nauczyciel zadaje pytania, następnie opowiada o psie domowym oraz kotach.
- Jak zbudowany jest pies i kot?
- Jakie cechy wspólne mają te zwierzęta?
- Czym różnią się te zwierzęta?
- Czym żywią się szczenięta i małe koty, a czym dorosłe psy i koty?
Wysłuchanie odgłosu psa i kota (miauczenia małych kotków, miauczenie smutnego kota, odgłosy wydawane przez zdenerwowane koty.
a) pies domowy - należy do dużej rodziny psowatych. Przodkiem psa domowego był wilk. Istnieje aż 400 ras psów np. jamnik, chart, owczarek podhalański, owczarek alzacki, ogar, pudel, szpic, bokser, spaniel, pekińczyk. Oprócz tych arystokratów są jeszcze najróżniejsze mieszańce - kundle.
Pies domowy dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi węchu oraz słuchu (słyszy z 4-krotnie większej odległości niż człowiek), inteligencji a także innym cechom jest wielostronnie pożytecznym towarzyszem ludzi, daje się łatwo tresować, przez co wykształca pożądane formy zachowania i posłuszeństwa wobec człowieka. Pies nie może żyć bez człowieka. Musi mieć dom. Zanim weźmiesz psa do domu, najpierw poznaj potrzeby i charakter psa. Wielkie psy, które muszą biegać, źle się czują w małym mieszkaniu. Psa trzeba wyprowadzać na spacer, kąpać i umiejętnie karmić, oraz głaskać. Jeśli masz psa, wychowaj go. Pamiętaj: nie ma złych psów, są źli ludzie. Pies ma w swej psiej naturze wielkie przywiązanie do człowieka. Przy dobrym i łagodnym człowieku pies też jest dobry i łagodny. Złe psy - to takie, które były źle traktowane przez ludzi.
b) kot domowy - koty są ssakami zasiedlającymi niemal cały świat. Mają doskonale rozwinięty zmysł węchu i, co charakterystyczne, są dalekowidzami, ale rozpoznają tylko kolor niebieski i zielony. Kot ma doskonale rozwinięty zmysł węchu.
Koty mruczą - wydają ten szczególny dźwięk dzięki skoordynowanym ruchom krtani i głośni. To mruczenie wyraża na ogół zadowolenie i przyjemność. Jednak czasem może być sygnałem stresu i strachu. Trzeba dbać o swego przyjaciela. Kot jest drapieżnikiem, ale nie należy się go bać. On drapie, kiedy się broni albo jak mu ktoś dokucza. Zanim weźmiesz kota do domu, poznaj koci charakter i upodobania.
Wysłuchanie wiersza "Odwiedziny" Józefa Ratajczaka.
5. Wypowiedzi na temat sytuacji bezdomnych psów i kotów.
Następuje pogadanka między nauczycielami a uczniami. Nauczyciel zadaje pytania:
- Skąd pochodzą?
- Czy stanowią zagrożenie dla człowieka?
- Jak można im pomóc?
Zwierzęta towarzyszące człowiekowi często są trzymane przez niego w warunkach niewłaściwych w stosunku do ich potrzeb - np. ptaki w nieodpowiednich klatkach czy ryby w za małych akwariach. Mówimy, że Polska - to kraj miłośników zwierząt, ale co roku inspektorzy stowarzyszeń ochrony zwierząt mają do czynienia z tysiącami przypadków okrucieństwa wobec zwierząt. Okrucieństwo może być wynikiem niewiedzy (w tym także zaniedbania potrzeb zwierzęcia), ale również celowo wyrządzonej krzywdy.
Zwierzęta hodowane w domu - to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Czasami możesz spotkać bezdomnego psa lub kota. Bezdomny pies czy kot czeka na twoją pomoc. Zachowaj ostrożność przy spotkaniu z obcym zwierzęciem.
6. Zabawa śródlekcyjna - aplikacja “milionerzy”
https://learningapps.org/display?v=p8wrdeii320
Nauczyciel odpala aplikacje na komputerze znajdującym się w sali. Za pomocą rzutnika, uczniowie widzą ekran na ścianie sali. Uczniowie wspólnie odpowiadają na pytania w grze.
7. Poznanie innych zwierząt hodowanych w domu.
Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną "Zwierzęta domowe"
a) królik - w przeciwieństwie do zająca królik domowy woli kicać. Odzwyczaił się od biegów, skoków. Bardzo nie lubi, kiedy podnosi się go za uszy. Już lepiej chwytać królika za skórę na grzbiecie. Najlepiej jednak przy przenoszeniu podkładać obie ręce pod brzuszek i łapki. Króliczą klatkę należy często sprzątać. Króliki jedzą nieustannie, dzięki czemu nowe pożywienie od góry naciska na znajdujące się już w przewodzie pożywienie i popycha je. W ten sposób króliki trawią. Sianko na przykład powinno znajdować się w stojaku na sianko przez cały czas. Jednak jako pokarm podstawowy samo sianko zdecydowanie nie jest wystarczające. W celu pokrycia zapotrzebowania królika domowego na substancje odżywcze należy podawać mu karmę suchą, świeże warzywa i owoce oraz paszę zieloną. Trzeba wiedzieć, że króliki są zwierzętami stadnymi. Chętnie zaprzyjaźnią się z człowiekiem, ale potrzebują towarzystwa osobnika swojego gatunku.
b) świnka morska - jest gryzoniem. Gryzoniami są też szczury, chomiki, myszy. Pewnie się zastanawiasz, czy lubi pływać w morzu. Otóż nie lubi. Czy zauważyliście, że jest pozbawiona ogona? Nie jest wcale tak trudno urządzić dla niej miejsce w domu. Wystarczy klatka, wyściółka ze słomy, trocin lub drewnianych wiórów oraz karmnik i umieszczony pionowo dozownik z wodą. To wszystko, co potrzebne jest śwince, ponieważ jest ona mało aktywna. Ten gryzoń jest bardzo żarłoczny. Żywi się wyłącznie pokarmem roślinnym.
c) chomik syryjski - ten gatunek hoduje się w mieszkaniach. Prowadzi nocny tryb życia, a w ciągu dnia zazwyczaj śpi. Bardzo łatwo go karmić, ponieważ jest wszystkożerny. Żeby go trzymać w domu, potrzebna jest klatka, pionowo umieszczony pojemnik z piciem, kółko do zabawy, trociny na wyściółkę i trochę waty lub szmatka, żeby mógł sobie urządzić przytulne gniazdko.
d) ryby - pływają w morzach i oceanach, rzekach i strumieniach, jeziorach i stawach. Najmniejsze ryby - to rybki akwariowe. Zanim weźmiesz rybkę do domu, poznaj charakter i obyczaje ryb akwariowych. Ryby wymagają opieki. Trzeba dbać o czystość akwarium, należy umiejętnie zmieniać wodę i oczywiście, wiedzieć, co ryby jedzą. Pływa powoli, przechyla się na bok- choruje. Pomóż jej.
Powiedzenia o rybach
O kimś zdrowym mówi się, że jest "zdrów jak ryba", o sprytnym, że "czuje się jak ryba w wodzie". Człowiek ważny czy bogaty - to "gruba ryba" a człowiek bezwzględny - to "rekin". "Nie ucz ryby pływać" - odpowiesz koledze, który chce nauczyć cię, np. dodawania, z którym świetnie sobie radzisz.
f) żółw - ma pancerz i może chować w nim łapki i głowę. Żółw wodny żyje w wodzie, więc potrzebuje akwarium. Żółw ziemno-wodny powinien mieć specjalne akwarium do pływania i miejsce do chodzenia. Charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów. Wśród żółwi spotyka się gatunki zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe. Wszystkie są jajorodne. Żółw lądowy będzie się dobrze czuł w terrarium. Musi mieć wygodny dom u człowieka.Jeśli żółw wyciąga szyję i je nam z ręki, tzn., że nam ufa i chce być naszym przyjacielem.
8. Rozdanie kartoników - rozsypanka wyrazowa.
Nauczyciel układa na stoliku kartoniki ze słowami. Zadanie dla uczniów polega na ułożeniu z rozsypanki wyrazowej zdań mówiących o zasadach prawidłowego postępowania ze zwierzętami.
9. Podsumowanie wiadomości
Nauczyciel zadaje pytania, uczniowie odpowiadają:
-Jaką rolę odgrywają zwierzęta w życiu człowieka?
-W jaki sposób pielęgnujemy zwierzęta domowe? (dbamy o prawidłowe żywienie, opiekę medyczną, zapewnienie dobrego mieszkania, przestrzeganie kalendarza szczepień; należy zapewnić im ruch na świeżym powietrzu, regularne spacery i opiekę w czasie wyjazdów na święta lub na wakacje).
Komentarze
Prześlij komentarz