Narkotyki - zajęcia profilaktyczne
Narkotyki - zajęcia profilaktyczne
Autor: Marta Kędra, Justyna Plichta, Paweł Kwiatkowski
Scenariusz
Temat zajęć:
NARKOTYKI- JAK SZYBKO ZNALEŹĆ SIĘ NA DNIE.
Czas realizacji: 90-120 min
Grupa wiekowa: Młodzież ze szkół ponadpodstawowych, 16-19 lat
Cel ogólny: Działania profilaktyczne, dostarczenie wiedzy na temat szkodliwości narkotyków.
Cele operacyjne:
uczeń :
wie jakie są skutki zażywania narkotyków
wie jakie zniszczenia w organizmie powodują uzależnienia i nałogi
uczy się asertywności, wie kiedy i jak powiedzieć stanowcze “nie”
potrafi ukazać negatywne skutki nałogów i uzależnień
potrafi wyrazić swoją opinię na temat narkotyków
Materiały
film na Blu ray “Requiem dla snu”.
brystol
markery
tablica
projektor
laptop
prezentacja https://docs.google.com/presentation/d/1UCRMoJT7D0AI_FWMxCbmQzLnHEPOH6EsgdQuT0P “Requiem dla snu”.27-0/edit?usp=sharing
quiz na podstawie obejrzanego filmu:
https://create.kahoot.it/share/sprawdzian-wiedzy-z-filmu-requiem-dla-snu/9963949c-c0de-418d-8bfa-de13720726ad
Przebieg zajęć:
nauczyciel wyświetla prezentację na temat narkotyków wśród młodzieży, jako wstęp do omawianego tematu (10 min)
następnie prowadzący włącza film “Requiem dla snu”
po obejrzeniu filmu młodzież będzie mogła podzielić się między sobą refleksjami, wymienić spostrzeżenia (15 min)
wspólnie z uczniami ustalamy, jakie są negatywne skutki zażywania narkotyków. Uczniowie wykonują quiz związany z obejrzanym wcześniej filmem. (10min)
grupa dzieli się na dwa zespoły. Zespół nr 1 zapisuje argumenty w odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto odmawiać, gdy inni namawiają mnie do sięgania po środki uzależniające? Zespół nr 2 zapisuje argumenty w odpowiedzi na pytanie: Dlaczego nie warto odmawiać grupie? W omówieniu ćwiczenia nauczyciel zachęca uczniów do podzielenia się wrażeniami:
-której grupie było łatwiej/trudniej bronić swoich argumentów?
-kto z uczniów zmienił zdanie w trakcie dyskusji i dlaczego? (30 min)
nauczyciel na tablicy wspólnie z uczniami wypisuje krótką listę asertywnych odpowiedzi, np. Nie, bo mi się to nie podoba
- Nie, bo nie mam ochoty
- Nie, bo wolę robić coś innego
- Nie, bo mam inne plany (15 min)
uczniowie tworzą mapę myśli na temat szkodliwości narkotyków w oparciu o losy bohaterów filmu (20 min)
Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi uczniów, aby w parach przedstawili pomysł na antyreklamę dopalaczy w postaci rysunku lub rymowanki (20 min).
Komentarze
Prześlij komentarz