Ssaki
Autor : Joanna Matusiak, Beata Malinowska, Anna Formela
Scenariusz
Temat Zajęć : Ssaki
Czas realizacji : 90 min
Grupa wiekowa : szkoła podstawowa, klasa 4-5
Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowań uczniów odnośnie ssaków
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczeń/uczennica:
Integruje się z grupą
Charakteryzuje środowisko zwierząt
Potrafi uczyć się poprzez zabawę
Koncentruje się na wykonywanym zadaniu
Potrafi korzystać z nowoczesnych narzędzi pracy
Zna podstawowe nazwy ssaków
Potrafi działać twórczo
Materiały :
Projektor
Laptop
Tablica
Mazaki
Magnesy
Koło fortuny: https://wheeldecide.com/index.php?id=466423
Quiz na podstawie informacji zdobytych podczas zajęći : https://play.kahoot.it/v2/?quizId=3071c985-8047-4eb4-814d-557277873636
Krzyżówka na podstawie informacji zdobytych podczas zajęć : https://learningapps.org/watch?v=pn45v1wkt20
Aplikacja milionerzy na podstawie informacji zdobytych podczas zajęć : https://learningapps.org/watch?v=psvunwiwa20
Pestki dyni
Brystol
Przebieg zajęć:
Nauczyciel udostępnia dzieciom film z platformy youtube. Jest to wprowadzenie do zajęć. Po obejrzeniu nauczyciel rozmawia z dziećmi o pokazanym filmie. Omawiają podstawową wiedzę o ssakach, aby przygotować ich na dalsze zajęcia/wyzwania.
Następnie nauczyciel dzieli klasę na grupy ( każdy uczeń losuje jeden z 4 kolorów,
osoby z tym samym kolorem łączą się w grupy), aby uczniowie chętniej pracowały w grupie.
Nauczyciel rozdaje uczniom rozsypankę wyrazową. Uczniowie przyporządkowują określonemu zwierzęciu jego opis, który umieszczony jest jako cytat na kartonie. Prezentacja pracy na tablicy.
Nauczyciel udostępnia grę pt. “Którym ssakiem jesteś?” z wykorzystaniem strony internetowej wheeldecide. Dzieci losują jedno ze zwierząt, dzięki temu poznają charakterystyczne cechy wymiennych w grze zwierząt.
Nauczyciel włącza quiz z wykorzystaniem strony kahoot. Dzieci indywidualnie rozwiązują go, dzięki temu poszerzają wiedzę na zwierzęt.
Nauczyciel rozdaje pestki dyni oraz brystol. Uczniowie natomiast wykonują pracę plastyczną: Uczniowie muszą wykleić w grupach z nasion pestek dyni jedno ze zwierząt. Jest to ćwiczenie motoryki małej, uczące dzieci pracy w grupie.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę z wykorzystaniem strony learningapps. Krzyżówka ćwiczy pamięć i uwagę, poszerza wiedzę.
Nauczyciel udostępnia grę w milionerów, każdy uczeń rozwiązuje ją indywidualnie. Dzięki temu uczniowie utrwalają wiedzę o ssakach. Kształtuje to w dzieciach chęć do sięgania do różnych źródeł wiedzy.
Zakończenie:
Nauczyciel dziękuje za bardzo ciekawe zajęcia i pyta dzieci, czy coś je zaskoczyło, czy dowiedziały się czegoś nowego i czy w przyszłości chciałyby korzystać z aplikacji, na których dziś pracowały.
Komentarze
Prześlij komentarz