Scenariusz warsztatów z pierwszej pomocy.
Opracowały : Oliwia Radtke, Agata Plotzka
Temat zajęć : Pierwsza pomoc
Czas realizacji : 90 minut ( 2 jednostki lekcyjne )
Grupa wiekowa : 1-4 klasa liceum / technikum
Cel ogólny warsztatów : Uświadomienie uczestnikom jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy i pokazanie że może uratować komuś życie. Zaprezentowanie podstawowych czynności ratujących życie.
Cele operacyjne :
Po warsztatach uczeń potrafi :
- wezwać pomoc
- sprawdzić czynności życiowe
- ma wiedzę o odpowiedzialności prawnej w przypadku nie udzielenia pierwszej pomocy - udzielić pierwszej pomocy do momentu przyjazdu ratowników
Forma i metody pracy :
- praca zespołowa w grupach lub parach
- praca indywidualna
Materiały :
- projektor
-laptop z Internetem
- fantom
- prywatny telefon każdego ucznia
Faza wstępna :
1 Nauczyciel zadaje pytanie „ Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy ? ’’
2 Wszyscy przeprowadzają burzę mózgów i wspólnie próbują odpowiedzieć na pytanie . Przebieg zajęć:
Zajęcia pierwsze:
1.Nauczyciel przedstawia uczniom prezentacje. Tłumaczy wszystkie podstawowe zagadnienia. Jak zachować się gdy zobaczymy nieprzytomną osobę na chodniku, jak pomóc takiej osobie dbając przy tym o swoje władne bezpieczeństwo. Nauczyciel omawia co należy postąpić w przypadku oparzeń, skaleczeń czy odmrożeń.
2.Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel rozdaje każdej parze bandaż elastyczny, waciki jałowe i długopis. Pokazuje uczniom jak zabezpieczyć rękę, gdy mamy w nią wbite ciało stałe (za ciało stałe służyć ma długopis), a następnie prosi uczniów, żeby przećwiczyli to na sobie nawzajem.
3.Nauczyciel rozdaje uczniom rękawiczki gumowe i każdemu uczniowi polewa ręce odrobiną ketchupu. Uczniowie muszą rozetrzeć ketchup po całych rękawiczkach. Zadane polega na tym, żeby zdjąć rękawiczki w taki sposób, by nie ubrudzić się ketchupem (który ma pozorować krew). Następnie nauczyciel pokazuje uczniom jak zdjąć poprawnie rękawiczki i prosi, by uczniowie powtórzyli zadanie. Zadanie ma na celu uchronienie uczniów przed ewentualnym zarażeniem się chorobą osoby, którą będą ratować.
Zajęcia drugie:
1.Nauczyciel pokazuje uczniom cały przebieg resuscytacji na manekinie, od zaobserwowania ofiary, przez sprawdzenie otoczenia, przytomności ofiary, oddechu, zadzwonienie po pomoc, po przeprowadzenie resuscytacji. Następnie prosi każdego ucznia, bo podszedł do manekina i przeprowadził taką samą scenkę.
2.Drugie zadanie nauczyciel pokazuje na manekinie niemowlaka. Pokazuje uczniom co zrobić w przypadku zadławienia się małego dziecka i prosi żeby uczniowie, którzy przeprowadzili resuscytację na dorosłym manekinie, wykonali również drugie zadanie.
3.Ostatnim zadaniem jest wyciągnięcie osoby poszkodowanej z niebezpiecznego miejsca. Nauczyciel prosi uczniów żeby ustawili cztery krzesła, dwa z przodu i dwa z tylu, symulujące samochód. Następnie uczniowie łączą się w grupy 4 osobowe. Jedna osoba z grupy siada na krześle, a nauczyciel tłumaczy kiedy trzeba wyciągnąć osobę z samochodu i w jaki sposób to zrobić. Następnie prosi uczniów, by wykonali zadanie, w którym muszą wyjąc osobę z samochodu.
Faza końcowa :
Nauczyciel prosi wszystkich uczniów o wejście na kahoot na swoich smartfonach i wykonują quiz Kahoot! https://create.kahoot.it/details/eeccb3ae-4ea5-4564-bd9e-f66a0fde6d0f
To czas na ewentualne pytania uczniów. Wspólna rozmowa i chwila na refleksje.
Komentarze
Prześlij komentarz