Scenariusz zajęć lekcyjnych
Autor: Weronika Witschenbach, Monika Cieślik
Temat: Niby tacy sami a jednak inni..Co jest cięższe, a co lżejsze?
Grupa wiekowa: Roczne przygotowanie przedszkolne.
Czas realizacji: Jeden dzień przedszkolny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Stosuje słowa: ciężki, lekki, cięższy od, lżejszy od, o takiej samej masie,
Porównuje masę przedmiotów umieszczonych na wadze szalkowej,
Aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych.
Metody:
Słowne: pogadanka, opis, dyskusja
Oglądowe: ilustracja,
Czynne: zabawy ruchowe
Formy Pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Nagranie piosenki Dziwni Goście, odtwarzacz CD, obrazki przedstawiające twarze wyrażające różne emocje, bębenek, tamburyn, marakas, drewienka, trójkąt
Waga szalkowa
Klocki; drewniane, sześcienne, miś
Różne przedmioty np.; klocki, lalki, misie, tworzywo przyrodnicze, szarfy
Przebieg dnia:
I
• Utrwalanie refrenu piosenki Dziwni Goście, nauka zwrotek;
“ Przyszła do mnie dziś pani złość, krzyczy, że całego świata ma już dość. Nogą głośno tupie i pięści pokazuje brzydkie miny stroi o,o,o.
A za chwile wszedł wielki śmiech i za brzuch się gruby trzyma eh,eh,eh. Tak się głośno śmieje, że łzy ze śmiechu leje i żartuje sobie he,he,he.
Ref; Emocje, tacy dziwni goście złoszczą, śmieszą, smucą, straszą nas czy jest na to czas i pora czy nie czas. Emocje, czasem ich wyproście, bo i tak powrócą w inny czas jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz.
Potem smutek wpadł, tutaj siadł łzy mu kapią z mokrych oczu kap,kap,kap. Nic go nie ucieszy i nikt go nie pocieszy. Smutku przestań płakać tak,tak,tak.
A na koniec ciach, wskoczył strach trochę boi się wszystkiego ach,ach,ach. Wielkie zrobił oczy i jak tu nie podskoczyć. Idź już strachu sobie sio,sio,sio. “
Ćwiczenia emisyjne; Ćwiczenia z wykorzystaniem słów i sylab, melodii wymyślonej przez N.: - złość, złość - mam jej dość; radość wielka, he, he, he, o, o!
Zabawa Wyrażamy emocje - rozwijająca zdolność koncentracji podczas działania oraz koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej. (Nagranie piosenki Dziwni Goście, odtwarzacz CD, obrazki przedstawiające twarze wyrażające emocje, bębenek, tamburyn, marakas, drewienka, trójkąt)
Przykład:
Przed tablicą są ułożone obrazki. W rytmie nagrania piosenki dzieci maszerują w określonym kierunku. Na przerwę w nagraniu dzieci zatrzymują się, a N. gra na bębenku i czyta tekst Bożeny Formy:
Kiedy na niebie słoneczko świeci, cieszą się bardzo dorośli i dzieci.
N. zadaje pytanie. - W jaki sposób można wyrazić emocje dorosłych i dzieci, o których jest mowa w wierszyku? N. tak kieruje wypowiedziami dzieci, żeby uzyskać odpowiedzi: poprzez śmiech, podskoki, klaskanie. Następnie dzieci powtarzają wspólnie z N. tekst. W rytmie wygrywanym na bębenku dzieci klaszczą, podskakują. Na zakończenie wskazane dziecko wybiera prawidłowy obrazek i umieszcza go na tablicy. Dzieci starają się zaprezentować widoczny na obrazku wyraz twarzy. Zabawę powtarzamy, przedstawiając dzieciom kolejne wierszyki. Dzieci recytują je zgodnie z rytmem proponowanym przez N. grającego na instrumencie.
Dzisiaj po niebie płyną czarne chmury, deszcz pada i każdy ma humor ponury.
Dzieci poruszają się przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę; powtarzają tekst znudzonym głosem; zgodnie z rytmem tamburynu.
Kiedy mam zły humor i kiedy mnie złość dopadnie, jestem niegrzeczny, choć dobrze wiem, że to bardzo nieładnie.
Dzieci grożą palcem, recytując tekst oburzonym tonem, zgodnie z rytmem marakasu.
Kiedy dziecko boi się ciemności dookoła, wtedy mamę i tatę do siebie głośno woła.
Dzieci robią przerażoną minę i recytują tekst szeptem, zgodnie z rytmem drewienek.
Płaczę, kiedy jest mi smutno i wszystkiego dość mam, łzy mi płyną po policzkach i chcę zostać wtedy sam.
II
Zajęcia 1. Co jest cięższe, a co lżejsze? - zabawy z zastosowaniem wagi szalkowej
Zapoznanie z wagą szalkową. (Waga szalkowa)
Dzieci oglądają wagę, nazywają jej części za N.
Ćwiczenia z zastosowaniem wagi szalkowej.
(Klocki: drewniane, sześcienne, miś)
N. przygotował klocki: drewniane, sześcienne i misia. N. mówi, że dzieci będą porównywać wagę (masę) misia i klocków.
Pierwsza sytuacja N. Kładzie na lewej szalce misia a na prawej – trzy klocki.
-co jest cięższe? Po czym to poznaliście?
-co jest lżejsze? Po czym to poznaliście?
Druga sytuacja. N. Kładzie na lewej szalce misia a na prawej – cztery klocki.
-co jest cięższe? Co jest lżejsze?
-po czym poznaliście, że cztery klocki ważą tyle samo co miś? (ilość klocków musi być taka, aby ich masa równoważyła masę misia).
Trzecia sytuacja N. kładzie na lewej szalce misia, a na prawej - pięć klocków.
-co jest cięższe? Po czym to poznaliście?
-co jest lżejsze? Po czym to poznaliście?
• Ćwiczenia w porównywaniu masy przedmiotów. (Różne przedmioty np.; klocki, piłeczki, lalki, misie, tworzywo przyrodnicze, wagi szalkowe).
Każde dziecko porównuje masę wybranych przedmiotów i określa, co jest cięższe,co jest lżejsze.
• Karta pracy s. 55
Kolorowanie w każdej parze cięższego przedmiotu. Kończenie rysowania wag według wzoru.
Zajęcia 2. Ćwiczenia gimnastyczne. (szarfy)
Marsz po obwodzie koła, dłonie oparte na biodrach – kciuk znajduje się z przodu, a pozostałe palce – z tyłu. (Należy zwrócić uwagę na wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, wysokie podnoszenie kolan).
Swobodny bieg po sali, na hasło: Wichura – podbieganie przez dzieci do ściany i przyleganie do niej plecami, ramiona ułożone w skrzydełka, brzuch wciągnięty.
Marsz po sali, szarfa leży na głowie, złożona na pół, odliczenie sześciu kroków, wspięcie na palce, uniesienie ramion w górę, wdech nosem, opuszczenie ramion, wydech ustami.
Pozycja stojąca, trzymanie szarfy za plecami jedną ręką, podniesioną do góry - łapanie szarfy od dołu drugą ręką, opuszczoną, zgiętą w łokciu, przeciąganie szarfy rękami, naśladowanie wycierania się ręcznikiem. Potem – zmiana rąk.
Ćwiczenia w parach: siad prosty w rozkroku naprzeciw siebie, oparcie stóp o stopy partnera, trzymanie dwóch szarf wyciągniętymi do przodu rękami (jak do przeciągania liny), naprzemienne pociąganie za szarfy przez ćwiczących, odchylanie się i pochylanie partnera.
III
Zajęcia z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Dzieci wspólnie decydują, który przedmiot jest ciężki, a który lekki.
Komentarze
Prześlij komentarz