Autorzy: Wiktoria Sochacka, Natalia Andruszkiewicz 

 

Scenariusz warsztatów z dziećmi o zdrowym odżywianiu. 

 

Temat zajęć:  Jak ułożyć sobie w głowie, a później na talerzu. 

 

Grupa wiekowa: Dzieci w wieku 6 lat 

 

Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne (ok. 90 minut) 

 

Zagadnienia edukacyjne: 

 

  • promowanie zdrowego trybu życia 

  • kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania 

  • wdrożenie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie 

  • kształtowanie umiejętności społecznych – porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych 

Cele operacyjne:  

 

Kształcące: 

 

  • dziecko analizuje jakie pokarmy są dla niego zdrowe, a jakie nie 

  • czyta ze zrozumieniem 

  • zna figury geometryczne: trójkąt 

  • potrafi odmierzyć za pomocą miarek składniki 

  • przemawia przed grupą przełamując strach 

  • dziecko potrafi umiejscowić składniki pokarmowe w piramidzie żywienia 

 

Wychowawcze: 

 

  • wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie 

  • dziecko uczy się samodzielnie przygotować posiłek 

  • uważnie słucha wypowiedzi innych 

 

Poznawcze: 

 

  • dziecko zostaje wprowadzony do rozmowy na temat szkodliwości niektórych produktów spożywczych 

  • analizuje co warto jeść  

  • poszerza wiedzę o zdrowym trybie życia 

  • aktywnie uczestniczy w grze zespołowej na świeżym powietrzu 

  • zgodnie funkcjonuje podczas wykonywania zadania 

  • przestrzega reguł zabawy i zasad bezpieczeństwa 

  • potrafi określić kierunki oraz miejsca na mapie 

  • tworzy zespół z kolegą 

  • uważnie słucha i rozumie polecenia nauczyciela 

  • samodzielnie ubiera się w szatni 

  • współpracuje z rówieśnikami celem osiągnięcia zamierzonego rezultatu 

  • kształtuje umiejętność skupienia uwagi i rozumienia słowa mówionego 

  • dopasowuje usłyszaną rymowankę do odpowiedniego poziomu prezentowanej piramidy 

  • rozwija poczucie przynależności społecznej do grupy 

  • prezentuje zdobytą wiedzę 

  • poprawnie segreguje produkty żywieniowe (wie, co należy jeść często, a co rzadziej) 

  • dba o higienę osobistą (poprawnie myje ręce) 

  • podejmuje decyzję i wykonuje swoją zdrową potrawę 

  • jest kreatywne 

  • utrzymuje porządek w swoim otoczeniu 

  • właściwie zachowuje się przy stole (nakrywa do stołu, sprząta po sobie) 

  • doznaje uczucia sprawstwa 

  •  

 

Metody pracy:  

 

  • Metoda oparta na działalności praktycznej – metoda zajęć praktycznych 

  • Metoda oparta na słowie – pogadanka, objaśnienie nowej wiedzy 

  • Metoda oparta na obserwacji i słowie - pokaz 

 

Formy pracy: 

  • zbiorowa ( praca z całą grupą), 

  •  zespołowa, 

  •  indywidualna 

 

Materiały dydaktyczne: 

laptop, rzutnik, piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, karty z obrazkami, medale dla dzieci, głośniki, plecaki, mapy skarbu, plakietki z literami (W, S, O , N, Z, B), woda butelkowana, wybrane owoce i warzywa, makaron, ryż, kasza (ugotowane i surowe), pieczywo pełnoziarniste, produkty mleczne, groch, oliwa z oliwek, orzechy, talerzyki, sztućce, kubeczki, mikser do koktajli, deski do krojenia, fartuszki, pudełka z uśmiechniętą i smutną buzią, tablica magnetyczna, magnesy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć: 

 

 

Lekcja pierwsza 

 

1. Nauczyciel wita się z grupą i zaczyna lekcje od kilku prostych ćwiczeń, do piosenki. Dzieci mają razem z nim zaktywizować się i rozgrzać przed kolejną częścią warsztatów. Nawiązują relacje z resztą grupy i nauczycielem.  

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=BFZ7oKmn7WQ&ab_channel=%C5%9Apiewaj%C4%85ceBrzd%C4%85ce-Piosenkidladzieci 

2. Dzieci po kolei odkrywają obrazki na odwrocie których znajdują się produkty żywieniowe oraz zabawy sportowe. Dzieci poszukują par na zasadzie gry memory. Które dziecko odnajdzie parę decyduje czy produkty na jego kartach są zdrowe czy też nie i odkłada je odpowiednio do pudełka z buzią uśmiechniętą lub smutną.  

3.  Nauczyciel prezentuje dzieciom Piramidę Zdrowego Żywienia 

i Aktywności Fizycznej. Przedszkolaki nazywają, poszczególne elementy piramidy. 

4.  „Jak tworzony jest trójkąt?”. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Jaka figura geometryczna ukryła się w piramidzie?”. Prosi dzieci aby dobrały się w zespoły 3 osobowe i spróbowały ze swoich ciał ułożyć na dywanie trójkąt. 

 

5. „Usłysz i dopasuj”. Przedszkolaki słuchają czytanych przez nauczyciela rymowanek 

i dopasowują je do odpowiednich poziomów piramidy zdrowia. 

 

Spacer, rower czy pływanie, zdrowia doda niesłychanie! 

Jedz owoce i warzywa, bo w nich wielka moc się skrywa! 

Ryże, kasze, makarony – to energii zbiór ceniony! 

Zdrowe kości, zęby mamy, kiedy mleko, sery i jogurty naturalne zjadamy! 

Ryby, jaja, mięsko białe dają białko, które dla tkanek jest doskonałe! 

Oliwa, orzechy i olej rzepakowy to produkty dla naszej głowy! 

Woda źródłem życia jest, pij ją co dzień jeśli zdrowym być chcesz! 

6. Nauczyciel zapowiada dzieciom niespodziankę. Przedstawia mapę przedszkolnego placu zabaw, w którym ukryte zostały „skarby”, przedmioty umieszczone na piramidzie żywieniowej. Prosi dzieci aby dobrały się w pary. Każda z par będzie drużyną szukającą skarbów. Dzieci otrzymują mapy. Wskazówką są litery umieszczone na mapie. Każda drużyna poszukuje skarbów oznaczonych określoną literą. 

Drużyna pierwsza – W - woda 

Drużyna druga – S /sport:  skarbem będzie, piłka, paletki, skakanka, hulajnoga/ 

Drużyna trzecia  – O, W:  owoce, warzywa 

Drużyna czwarta – Z - zboża: makaron, ryż, kasze, chleb ziarnisty 

Drużyna piąta – N /nabiał: mleko, jogurt naturalny, ser biały i żółty 

Drużyna szósta –B/ białko:  ryby, mięso, jaja,groch 

7. Każdy zespół otrzymuje plecak, mapę oraz plakietkę z poszukiwanymi literami. Dzieci wraz z  nauczycielem udają się do szatni i wychodzą do ogrodu przedszkolnego. Nauczyciel ustala obszar poszukiwań, zwraca uwagę na bezpieczeństwo, ustanawia sygnał zbiórki i daje znak do startu. Dzieci w parach, zgodnie z mapą poszukują swojego skarbu. 

PO POWROCIE DO PRZEDSZKOLA - PRZERWA W ZAJĘCIACH / RELAKSACJA, CZAS NA SWOBODNĄ ZABAWĘ/. 

8. WZNOWIENIE ZAJĘĆ PO PRZERWIE Prezentacja zdobytych skarbów. Dzieci układają odnalezione skarby na wyciętym z kartonu dużym trójkącie, układając tym samym swoją piramidę zgodną ze wzorem. 

9. Przedszkolaki dbają o higienę i swoje zdrowie myją ręce. Następnie z przygotowanych przez nauczyciela produktów /umyte warzywa i owoce, produkty mleczne, pieczywo pełnoziarniste, ugotowany makaron, kasza, jajka, makrela, orzechy/ wykonują swoje danie. Dzieci pracują indywidualnie. Wykonują zdrowe przekąski według własnego pomysłu. 

 

10. Dzieci po zrobieniu dania sprzątają miejsce pracy, przygotowują zastawę do spożycia posiłku, po czym wspólnie go zjadają. 

 

11. „Mini Quiz”. Przedszkolaki odpowiadają na pytania związane z poznanym tematem. Quiz zostaje odpalony za pomocą rzutnika z witryny internetowej kahoot. Dzieci wspólnie wybierają odpowiedź do zaznaczenia. Link: https://create.kahoot.it/details/4544ec91-b2b9-47ae-bc1f-a9ee3c5f5f90 

- jakie działania zaliczamy do aktywności fizycznej? (gra w piłkę, zabawy na placu zabaw...), 

- ile czasu powinniśmy poświęcić każdego dnia na aktywność fizyczną? ( min. 30-45  minut), 

- ile posiłków powinniśmy spożywać w ciągu dnia? (4 – 5 posiłków), 

- jakie produkty powinny być podstawą diety? (warzywa i owoce), 

- co najlepiej i jaką ilość należy pić by być zdrowym? (wodę, ok. 1,5 litra), 

- w jaki sposób możemy zastąpić słodycze? (jedząc owoce), 

- czym możemy zastąpić sól w naszych posiłkach? (ziołami), 

- dlaczego należy uprawiać sport i zdrowo się odżywiać? (aby być zdrowym). 

 

12. Koniec zajęć. Dzieciom zostają wręczone medale zdrowego przedszkolaka za udział w zajęciach. 

 

13. Ewaluacja zajęć. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące zajęć: 

 „Co najbardziej podobało Ci się na zajęciach?” 

„Co ci się nie podobało w trakcie zajęć?” 

„Z jaką miną kończysz dzisiejsze zajęcia?”  

Po zebraniu odpowiedzi na karteczkach wiesza je na tablicy czyta te powtarzające się jako podsumowanie.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT

STOP UZALEŻNIENIOM! UŻYWKOM MÓWIĘ NIE.

Bajki, baśnie i LearningApps