MiÅ‚ość i życzliwość na przykÅ‚adzie OpowieÅ›ci Wigilijnej 

Autor: Paulina P., Wiktoria K 

Scenariusz lekcji do książki Opowieść Wigilijna (Charles Dickens) 

Temat: Skuteczna profilaktyka wychowania na podstawie filmu 

Grupa wiekowa: uczniowie klas 4-6 

Czas realizacji: Dwie jednostki lekcyjne (ok. 90 minut) 

 
 

Zagadnienia edukacyjne:  

-szacunek, życzliwość- moja postawa, zrozumienie, empatia, miÅ‚ość do drugiego czÅ‚owieka 

-chciwość, skutki materializmu, nieprzywiÄ…zywanie uwagi do uczuć 

Cele operacyjne: 

Poznawcze: 

UczeÅ„/ uczennica:  

-wnikliwie analizuje książkÄ™ pt. ,,Opowieść Wigilijna" 

-zostaje wprowadzony do rozmowy o materialiźmie, biedzie, chciwoÅ›ci, chytroÅ›ci, skÄ…pstwie 

-analizuje relacje miÄ™dzy głównym bohaterem a pracownikami i pozostaÅ‚ymi postaciami 

-analizuje relacje Scroog'a a duchami wigilijnymi 

-poszerza swojÄ… wiedzÄ™ o relacjach miÄ™dzyludzkich.  

KsztaÅ‚cÄ…ce: 

UczeÅ„/ uczennica:  

-analizuje stany emocjonalne podczas podróży z duchami 

-uczy siÄ™ opowiadać o różnych emocjach 

-dostrzega zagadnienia etyczne 

Wychowawcze:  

UczeÅ„/ uczennica:  

-potrafi dostrzegać problemy etniczne współczesnego Å›wiata jakim jest bieda 

-potrafi dostrzegać zmiany w zachowaniu głównego bohatera 

Formy i metody pracy: 

-praca w 4 grupach (każda grupa zostaje przedzielona do jednego ducha) 

-metoda burzy mózgów 

MateriaÅ‚y dydaktyczne:  

-dÅ‚ugopisy, zakreÅ›lacze 

-kartki 

-prezentacja wizyt duchów 

-tablica 

Przebieg zajęć: 

Lekcja pierwsza 

Temat proponowany: relacje bohatera z pracownikami i jego negatywne cechy charakteru 

1. Podczas lekcji krzesÅ‚a powinny być ustawione w rzÄ…dku a jedno krzesÅ‚o naprzeciwko nich. Dzielenie uczniów na poszczególnych bohaterów książki, odgrywanie ról. Scrooge siedzi na oddzielonym krzeÅ›le od pozostaÅ‚ych, a reszta naprzeciwko niego. Każdy bohater prosi o coÅ› Scrooge'a a on odmawia lub wyÅ›miewa. Uczniowie- bohaterowie notujÄ… odczucia, emocje do Scrooge'a. On również notuje swoje spostrzeżenia. Uczniowie po kolei opowiadajÄ… o swoich uczuciach podczas dyskusji a nauczyciel zapisuje je na tablicy w tabelce podzielonej na pozytywne i negatywne emocje.  

 
 

2. Dzielimy uczniów na 4 grupy. Do każdej z nich zostaje przedzielony jeden duch, który odwiedziÅ‚ Scrooge'a. Nauczyciel zostaje głównym bohaterem. Każdy duch opisuje postawÄ™ swojÄ… wobec bohatera. Skutki i przebieg wizyty każdego z nich.  

 
 

3. Uczniowie wracajÄ… na swoje miejsca tak jak w punkcie pierwszym. Ponownie proszÄ… głównego bohatera o pomoc i dostrzegajÄ… zmiany w bohaterze po odwiedzinach duchów. NotujÄ… ponownie swoje odczucia i nauczyciel zapisuje je na tablicy pod tytuÅ‚em Przemiana.  

 
 

4. Rozmowa nauczyciela z uczniami o przemianie, charakterze przed i po, relacjach miÄ™dzy głównym bohaterem a resztÄ…. Nauczyciel na koniec zachÄ™ca uczniów aby podeszli do tablicy i odczytali swoje refleksje.  

Załączniki:  

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

OpracowaÅ‚y: Paulina Mielewczyk, Wiktoria Krakowiak PEJS_3 

 
 

 
 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STOP UZALEŻNIENIOM! UŻYWKOM MÓWIĘ NIE.

Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT

Podróż do Krainy Bajek