Scenariusz lekcji ,, Zbilansowana dieta ucznia w domu i w szkole” 

Autorzy: Dominika Fuhrmann, Olga Olszewska  

Grupa wiekowaIV-VIII klasa  

Czas trwania zajęć90 minut ( 45 minut wprowadzenie do tematu, burza mózgów, dyskusja + 45 minut  praca w grupach, praca plastyczna pt  ,,Mój idealny posiłek”, rozwiązywanie quiz na platformie Kahoot ,, Hit czy kit – wersja śniadaniowa”) 

Temat: ,,Jak ważne jest II śniadanie w szkole?”  

 Cele szczegółowe:  

Uczeń: 

  • Rozumie, jak bardzo ważna jest zbilansowana dieta  

  • Potrafi wyjaśnić na czym polega pojęcie zbilansowanej diety  

  • Umie rozróżnić co jest zdrowszą wersją danego posiłku 

  • Umie korzystać z przepisów na alternatywy II śniadania 

  • Poznaje proste przepisy na zbilansowane śniadania, przekąski  

  • Rozumie, że proste posiłki jakie już zna mogą zaliczać się do zdrowych.  

Formy pracy:   

- grupowa 

- indywidualna 

 

Metody:  

- poszukująca, aktywizująca  

- werbalne: dyskusja, burza mózgów  

- oparte na działaniu: ćwiczenia plastyczne 

 

Materiały i narzędzia do pracy: 

  • Komputer, rzutnik, tablica interaktywna, kartki, pomoce plastyczne, telefonu komórkowe, dostęp do internetu 

 

Faza wstępna: 

Nauczyciel zadaje pytanie ,, Z czym kojarzy się wam ,,zbilansowana dieta”? 

Prowadzący zajęcia wspólnie z dziećmi przeprowadza ćwiczenie - burzę mózgów zapisując sugestie uczniów co do terminu ,,zbilansowana dieta”. 

Przebieg zajęć: 

  1. Nauczyciel przekazuje uczniom swoją wiedzę na temat zbilansowanej diety i zdrowego żywienia. Podczas wypowiedzi włącza opinie i pytania uczniów, również sam zadaje pytania.  Nauczyciel razem z dziećmi analizuje dobre i złe strony popularnych rodzajów posiłków.  

  1. Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 3,4 osobowe, przedstawia quiz pt,, Hit czy kit – wersja śniadaniowa”, Zadaniem uczniów jest wybór wg nich zdrowszego i ciekawszego posiłku. W quizie każda zdrowsza alternatywa jest propozycje na zdrowe II śniadanie. https://kahoot.com/ 

  1. Po zakończeniu sondażu, nauczyciel przeprowadza dyskusje z uczniami na temat wyników.  

  1. Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartki i pomocy plastyczne, Zadaje wykonanie pracy plastycznej pt,, Twój wymarzony zbilansowany posiłek” 

  1. Nauczyciel na końcu zajęć rozdaje inspiracje na zbilansowane II śniadanie w formie infografiki przygotowanej na platformie Canvahttps://www.canva.com/ 

 

Scenariusz opracowały: 

  • Dominika Fuhrmann ,Olga Olszewska 

  • PEJS_3  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

STOP UZALEŻNIENIOM! UŻYWKOM MÓWIĘ NIE.

Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT

Bajka o Smerfach