Zdrowe odżywianie - coś jeść, aby mieć mnóstwo energii

 



Autorki: Dominika Rogalewska i Magdalena Skrzyńska

Scenariusz Dla: Przedszkole Słoneczko w Gdyni

Temat zajęć: Zdrowe odżywianie, coś jeść aby mieć mnóstwo energii.

Czas: 60 - 120 min

Grupowa wiekowa: Grupy przedszkolne 5-6 lat

Cele operacyjne:

Po lekcji uczeń/uczennica:

  • rozpoznaje owoce, warzywa oraz pozostałe zdrowe produkty,

  • wie jakie witaminy znajdują się w owocach i warzywach,

  • zna piramidę żywieniową,

  • pracuje w grupie i samodzielnie,

  • potrafi łączyć w pary zdrowe oraz niezdrowe jedzenie,

  • wie jakie są witaminy oraz kojarzy je z produktami.


Formy i metody pracy:

  • praca w grupach,

  • praca z tablicą multimedialną,

  • zbieranie materiałów,

  • samodzielna praca z kredkami,

  • praca rozwijająca umiejętności manualne (krojenie).



Materiały:

  • tablica multimedialna,

  • laptop z dostępem do internetu,

  • zabawki przedstawiające owoce, warzywa, zdrowe produkty,

  • poprzecinana plansza przedstawiająca piramidę żywieniową,

  • film na youtube “Przygody Oli i Stasia #1 Zbilansowana dieta dziecka”,

  • linki do zadań z aplikacji “learning apss”

  • projektor,

  • karty pracy z piramidą żywieniową do kolorowania,kredki

  • świeże owoce,

  • noże, deski do krojenia i miseczki,

  • fartuszki dla dzieci.


Przebieg lekcji:

  1. Dzieci oglądają filmik:
    https://www.youtube.com/watch?v=ltr6xhuHvO4

  2. Po obejrzanym filmie każde dziecko przynosi z strefy zabaw jedną rzecz, która kojarzy im się ze zdrowym odżywianiem,

  3. Każde z dzieci opowiada co przyniosło i dlaczego,

  4. Dzieci zostają podzielone na 6-osobowe grupy. Każde dziecko z grupy dostaje jedną część “układanki” - jeden poziom piramidy.



  5. Następnie dzieci mają za zadanie ułożyć taką piramidę z części, które dostały od nas. Dzieci mają 5 minut na poprawne ułożenie piramidy, następnie zadanie zostaje wspólnie omówione poprawne zbudowanie piramid.

  6. Dzieci zostają zaproszone przed tablice multimedialną w celu zagrania w grę “memory”. Znajdują pary zdrowych lub niezdrowych produktów. Nazywają je oraz mówią do której grupy należy dany produkt.
    https://learningapps.org/watch?v=p7e80gsfk22

  7. Po zakończonej grze. Dzieci siadają do stolików zakładają fartuszki, każde dziecko dostaje deseczkę i nożyk. Wspólnie kroimy owoce i wrzucamy je do miseczki robiąc sałatkę owocową.

  8. Po zjedzeniu sałatki i umyciu rączek dzieci siadają do swoich ławek. Każde z nich dostaje kartę pracę z piramidą żywieniową, którą należy pokolorować.



  9. Dzieci siadają ponownie przed tablica multimedialną. Wspólnie oglądaj filmik z aplikacji learning apps odpowiadając na zadane pytania w filmiku.
    https://learningapps.org/watch?v=pvcjcjnek22

  10. Na sam koniec pytamy dzieci czego się dowiedziały i czy uważają, że warto zdrowo się odżywiać?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wprowadzenie litery K, k na podstawie wyrazu KOT

STOP UZALEŻNIENIOM! UŻYWKOM MÓWIĘ NIE.

Bajki, baśnie i LearningApps